Wirtualna Polska opublikowała artykuł, w którym odnosi się do działań podjętych przez Kancelarię Glass-Brudziński Adwokaci i Radcy Prawni w zakresie filmów „Drogówka”, „Obława” czy też „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Warto przypomnieć – zwłaszcza po uzyskaniu przez polski film „Ida” Oscara, iż bezprawne rozpowszechnianie utworów w sieciach peer-to-peer jest przestępstwem zgodnie z art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, za które grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Przed lekturą artykułu warto podkreślić, iż zawiera on błąd. Wezwania trafiały nie do osób, które filmy pobierały, ale do tych, które filmy udostępniały.
Jak wskazuje autor artykułu: „Ci, jak wyjaśnia również Romaniuk, muszą się liczyć z wezwaniem na komisariat policji w celu złożenia wyjaśnień. W skrajnym wypadku może im grozić nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Takie działania są możliwe wyłącznie w przypadku korzystających z sieci wymiany plików typu P2P (aktualnie najpopularniejszą z nich jest torrent). Ich działanie zakłada udostępnianie materiału podczas ściągania go z sieci – każdy pobierający staje się więc automatycznie nielegalnym dystrybutorem. To na tej podstawie można ścigać piratów – ścigania za samo pobierane plików raczej się w naszym kraju nie praktykuje.”
Pełna treść artykułu: http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Co-moze-ci-grozic-za-sciagniecie-Idy-z-sieci,wid,17287633,wiadomosc.html?ticaid=11467d&_ticrsn=3