Kredyt we frankach – czy i jak walczyć z bankiem?

W dniu 15 stycznia 2015 roku Bank Szwajcarii niespodziewanie uwolnił kurs franka szwajcarskiego. W ciągu jednego dnia kurs szwajcarskiej waluty...
Strona główna » Poradniki prawne » Kredyt we frankach – czy i jak walczyć z bankiem?
Glass Brudziński - Kancelaria Adwokacka i Radców Prawnych Warszawa - Emblemat

Adwokaci i Radcy Prawni

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z Glass – Brudziński – Adwokaci i Radcy Prawni Warszawa.

W dniu 15 stycznia 2015 roku Bank Szwajcarii niespodziewanie uwolnił kurs franka szwajcarskiego. W ciągu jednego dnia kurs szwajcarskiej waluty z kwoty 3,50 PLN wzrósł do ok. 4,30 PLN. Oznacza to znaczący wzrost rat kredytu dla ok. 500 tysięcy polskich kredytobiorców.

Istnieją mechanizmy prawne, aby podważyć wysokość rat kredytu spłacanego w szwajcarskiej walucie, jak również całą umowę kredytową.

Po pierwsze istotne jest, jakie zapisy zawiera zawarta umowa z bankiem i czy są one wiążące. Kilkakrotnie bowiem sądy stanęły na stanowisku, iż umowy kredytowe zawierały nieważne postanowienia w zakresie sposobu przeliczania kredytów zaciągniętych w obcych walutach na złotówki.

Co więcej, należy rozważyć, czy przedstawiciele banków w sposób prawidłowy informowali kredytobiorców o ryzyku związanym z zaciągnięciem kredytów w szwajcarskiej walucie. Jeśli bank nie poinformował klientów o takim ryzyku, bądź dokonał tego w sposób nieprawidłowy, można podjąć walkę o stwierdzenie nieważności takiej umowy kredytowej.

Istotne dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, jest również żądanie uwzględnienia przez bank ujemnych stóp procentowych. Ujemny LIBOR szwajcarskiego banku narodowego wynosi w ostatnich dniach minus 0,75%. Niejednokrotnie jednak banki zastrzegają, iż nie wiąże ich ujemny LIBOR. Wówczas należałoby rozważyć kwestie ważności takiego postanowienia umowy czy też regulaminu.

Każda z powyższych sytuacji wiąże się jednak z wystąpieniem na drogę sądową przeciwko bankowi.

Adwokaci i Radcy Prawni - Warszawa

Kancelaria Adwokacka Glass-Brudziński

Jeśli szukasz skutecznego i dobrego adwokata lub radcy prawnego na terenie Warszawy, który skutecznie poprowadzi Twoją sprawę - skontaktuj się z nami. Tworzymy zespół doświadczonych i skutecznych adwokatów z Warszawy (Centrum – Śródmieście), którzy profesjonalnie zajmą się Twoimi sprawami i zabezpieczą Twoje interesy.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Adwokaci i Radcy Prawni Glass-Brudziński Warszawa

Zainteresował Państwa ten artykuł prawny? A może szukają Państwo innych tematów, bądź doprecyzowania poruszonych zagadnień prawnych? Prosimy o wysłanie stosownych informacji w poniższym formularzu. Nasz zespół doświadczonych prawników, adwokatów oraz radców prawnych z Warszawy mających szeroką wiedzę z różnych dziedzin prawa zapoznają się z wysłaną prośbą i dołożą wszelkich starań by udzielić stosownych informacji. 

6 + 15 =

Adwokat Warszawa • Kancelaria Prawna

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Adwokaci i Radcy Prawni Glass-Brudziński Warszawa

Nasz zespół tworzą doświadczeni adwokaci, radcy prawni, prawnicy oraz asystenci z centrum Warszawy.
Poznajmy się bliżej, obsługujemy zarówno klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych.

Adwokaci z Warszawy (Centrum)

Doradztwo i pomoc prawna Glass-Brudziński Warszawa

Siedziba naszej Kancelarii Adwokackiej i Radców prawnych mieści się w Warszawie, a dokładnie w samym jej centrum, ul. Łucka 15 lok. 1001, 00-842 Warszawa, Piętro X. Założycielem Kancelarii Adwokackiej GLASS-BRUDZIŃSKI Adwokaci i Radcy Prawni z Warszawy jest adwokat Artur Glass-Brudziński, który czynnie wykonuje zawód adwokata w ramach przynależności do Warszawskiej Izby Adwokackiej.

Eksperci prawa z Warszawy

Kompleksowa pomoc prawna Glass-Brudziński Warszawa

Dla adwokatów oraz radców prawnych naszej Kancelarii z Warszawy nie ma trudnych spraw, są tylko nowe wyzwania, na które z pewnością znajdziemy optymalne rozwiązanie. Wiele prowadzonych spraw rozstrzygamy prostymi i najbardziej skutecznymi rozwiązaniami już na etapie przedsądowym.